17 عوارض چاقی و اضافه وزن

17 عوارض چاقی و اضافه وزن

چکیده :

آشنا شدن با عوارض چاقی و اضافه وزن یکی از راههایی است که می تواند شما را از خطرات آگاه کند و علاوه بر آن انگیزه کافی برای لاغر شدن را در شما ایجاد کند ، برای برخورداری از این دانش و انگیزه حتما این بخش را مطالعه کنید !

عوارض چاقی و اضافه وزن را بدانید تا انگیزه لاغر شدن داشته باشید .

هر زمان که به فکر کاهش وزن و لاغر شدن می افتیم به دنبال راهی سریع برای رسیدن به این هدف هستیم ولی چون انگیزه کافی نداریم خیلی زود تسلیم می شویم و قید لاغر شدن را می زنیم ، یکی از مهمترین عوامل مهم برای لاغری ، انگیزه درست است که به ما کمک می کند بجای تسلیم شدن به هدف فکر کنیم و اگر به موانعی برخورد کردیم به راحتی تسلیم نشویم .

اکنون کمی تحقیق در مورد عوارض چاقی داشته باشید .

در این بخش شما را با 17 مورد از عوارض چشم گیر چاقی و اضافه وزن آشنا می کنم تا بتوانید حتی با مقدار کمی کاهش وزن از بروز این عوارض پر دردسر جلوگیری کنید و سلامتی خود را دو چندان کنید .

1 – افزایش فشار خون :

چرا چاقی فشار خون را بالا می برد ؟

زمانی که وزن نرمال باشد فشار خون نیز طبیعی خواهد بود و به اندازه کافی خون در رگ ها جریان خواهد داشت که راحت تر میزان اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز بدن تأمین می شود ، اما زمانی که وزن افزایش یابد با زیاد شدن بافت چربی و حجم بدن ، میزان جریان خود موجود کافی نخواهد بود و برای زنده ماندن این بافت ها و سلول ها ، بدن باید فشار خون را افزایش دهد تا  اکسیژن و مواد مورد نیاز بدن را تأمین کند .

با عوارض افزایش فشار خون آشنا شویم :

اگر فشار خون زیاد شود حجم خون نیز افزایش پیدا می کند و فشار بیشتری بر رگ ها برای عبور خون وارد می کند و علاوه بر آن انسولین موجود در خون نیز بیشتر می شود که این هورمون منجر به کنترل کردن خون می شود و با نگه داری آب و نمک موجود در رگ ها فشار خون را بیشتر می کند و زمینه ساز بروز سکته می شود .

2- دیابت :

وظیفه اصلی هورمون انسولین ، کنترل قند خون است که با افزایش وزن و افزایش بافت چربی ها سطح هورمون انسولین نیز بیشتر می شود و در اثر آن این هورمون نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد که نهایتا منجر به افزایش قند خون می شود و دیابت نوع 2 را تشکیل می دهد .

علاوه بر موارد فوق اگر خانواده ای دیابت یا مرض قند ژنتیکی داشته باشد اولین نفری که از این ارث بی ارزش برخوردار می شود فرد چاق است و افراد لاغر کمتر در معرض این ارث قرار می گیرند .

3 – اختلال در چربی های خون :

اضافه وزنی که بر اثر مصرف بی رویه چربی های اشباع مانند گوشت قرمز و سرخ کردنی ها حاصل می شود منجر به افزایش کلسترول بد خون و کاهش کلسترول خوب می شود ، همچنین تری گلیسیرید بدن را بالا می برد .

تری گلیسیریدها بیشترین میزان چربی غذاها و بیشترین درصد چربی بدن را تشکیل می دهند و باعث رسوب در جداره رگ ها و مسدود شدن آن ها می شوند که منجر به اختلال چربی های بدن شده و خود این موضوع زمینه ساز بروز سکته مغزی و ایجاد بیماری عروق کرونر خواهد شد .

4 – عروق کرونر :

چربی موجود در خون باعث ایجاد رسوب در سرخرگ های کرونر می شود و خون رسانی مناسبی در قلب صورت نمی گیرد و بیماری عروق کرونر که یک بیماری قلبی – عروقی محسوب می شود ، رخ خواهد داد که با درد قفسه سینه نیز همراه می باشد ، اگر این بیماری ادامه یابد و میزان رسوب در جداره رگ ها بیشتر شود امکان سکته مغزی افزایش خواهد یافت .

5 – سکته مغزی :

همانطور که بیان شد ، چاقی و چربی اضافه منجر به تشکیل رسوب در جداره رگ ها می شود و زمینه ساز بروز سکته هایی مانند سکته قلبی می شود ، علاوه بر آن می تواند سرخرگ های مغز را نیز درگیر کند و اگر در رگ ها لکه خون ایجاد شود ، می تواند خون رسانی به مغز را قطع کند و سکته مغزی را ایجاد کند .

6 – سایش مفاصل و آرتروز:

هر جسمی و هر وسلیه ای به اندازه توان خود کارایی دارد و بر اساس توان خود می تواند فشار را تحمل کند و بهترین عملکرد را داشته باشد و مفاصل بدن نیز از این قائده مستثنا نیستند و زمانیکه فشار بیش از حد را تحمل کنند دچار درد و تخریب می شوند ، در افراد چاق مفاصل زانو – مچ پا – ستون فقرات و لگن بیش از حد مجاز فشار را تحمل می کنند و در دراز مدت با تخریب غضروف ها مفاصل مواجه می شوند که دردهای طاقت فرسایی را به همراه دارند ، که با کاهش وزن می توان این دردها را کاهش داد و از بروز بسیاری از آن ها جلوگیری کرد .

7 – اختلال در خواب :

در افراد چاق مسیرهای هوایی ریه ها در برخی مواقع بخصوص هنگام خواب مسدود می شود و تنفس برای فرد با مشکل مواجه می شود که خروپف کردن را به همراه دارد و در اکثر مواقع فرد خواب مناسبی ندارد و نمی تواند شب را به طور کامل بخوابد ، بنابراین در طول روز نشانه های کم خوابی و سرگیجه در فرد نمایان می شود و باعث می شود کارایی کافی و لازم را در طول روز نداشته باشد .

خود من تا قبل از کاهش وزن با این مشکل مواجه بودم و اکثر مواقع خواب مناسبی نداشتم و خروپف زیادی داشتم و اگر پیش دوستان یا منزل اقوام می خوابیدم تا صبح به زحمت می خوابیدم که بعد از کاهش وزن با خیال راحت می خوابم و معمولا خواب راحتی دارم .

مهمترین و خطرناک ترین عوارض چاقی در زنان و مردان :

این عوارض که اکنون می خواهید مطالعه کنید یکی از خطرناک ترین و پر دردسرترین عوارض چاقی به شمار می رود که متأسفانه آمار بالایی دارد و در حال افزایش است ، من قصد ترساندن شما را ندارم ولی می خواهم بدانید که با اضافه وزن بالا در معرض چه خطراتی قرار دارید که می توانید از همین الان با کمی تحرک و کاهش وزن اصولی اجازه خودنمایی به آن ها ندهید .

8 – سرطان :

یکی دیگر از عوارض های بسیار خطرناک در افراد چاق بیماری سرطان است که امروزه این بیماری متأسفانه روند رو به رشدی پیدا کرده است ، سرطان در خانم های چاق معمولا به شکل سرطان های پستان – رحم – کیسه صفرا – تخمدان و در آقایان به شکل سرطان های رکتوم – کولون و پروستات مشاهده می شود .

گفته می شود چاقی شکمی بیشترین ارتباط را با سرطان دارد به گونه ای که اگر دور شکم 4 اینچ افزایش یابد امکان سرطان کولون در مردان 33 درصد و در زنان 16 درصد افزایش پیدا می کند .

بنا به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ، هر سال به ازای یکصد هزار نفر جمعیت کشور 33 نفر به سرطان پستان دچار می شوند و این در حالی است که 30 درصد زنان ایرانی دچار چاقی هستند .

طبق گفته سوزان گپستور، نایب رئیس اپیدمیولوژی انجمن سرطان آمریکا هر 10 سال چاقی در زنان احتمال ریسک ابتلا به سرطان را 10 درصد افزایش می دهد .

بنا به گفته این انجمن چهار نوع سرطان سینه – رحم – روده و کلیه ارتباط آشکاری با چاقی و مدت زمان آن دارند ؛ علاوه بر آن چاقی در 20 درصد از مرگ های ناشی از سرطان تأثیر گذار بوده است .

9 – چربی کبد :

چربی کبد بیشتر در افرادی دیده می شود که از مشروبات الکی استفاده می کنند و علاوه بر آن افراد چاق نیز در معرض آن قرار دارند و حتی اگر از الکل نیز استفاده نکنند به علت تجمع بیش از حد چربی در کبد به بیماری چربی کبد و نارسایی کبد دچار می شوند ، چون بیشتر چربی های بدن در ناحیه کبد جمع می شوند و افراد چاق به علت بالا بودن میزان چربی بدن به مراتب چربی زیادی در کبد خود دارند ، با کاهش وزن اصولی می توان این جربی ها را از بین برد و یا از ایجاد آن ها جلوگیری کرد .

10 – بیماری کیسه صفرا :

زمانیکه وزن بالا باشد قطعا چربی بیشتری در بدن وجود خواهد داشت و در پی آن میزان کلسترول بدن نیز افزایش پیدا می کند که این کلسترول اضافی می تواند در کیسه صفرا به رسوب تبدیل شود و سنگ صفرا را تشکیل دهد .

علاوه بر آن لاغری سریع که منجر به 1.5 کیلوگرم کاهش وزن یا بیشتر از آن در طول هفته شود ، از دیگر عوامل تشکیل سنگ صفرا می باشد ، پس هرگز در طول هفته بیش از 1 کیلوگرم وزن کم نکنید .

11 – بیماری نقرس :

این بیماری در افراد چاق و لاغر ممکن است بوجود آید ولی امکان بروز آن در افراد چاق به مراتب بیشتر است و دلیل آن بالا رفتن اسید اوره خون است ، زمانیکه اسید اوره خون افزایش پیدا کند به رسوب تبدیل می شود و معمولا در ناحیه مفاصل بخصوص شصت پا نمایان می شود .

12 – دیسک کمر :

مهره ها در تحمل کردن وزن نقش بالایی دارند و وزن بر روی آن ها تقسیم می شود و تا زمانیکه وزن اضافه یا فشار غیر معقول بر آن ها وارد نشود به خوبی کار می کنند ، اما زمانیکه وزن افزایش پیدا کند و وزن بیشتری بر روی آن ها قرار بگیرد کم کم دیسک های بین مهره ها دچار آسیب شده و دردهای دیسک کمر را ایجاد می کنند .

13 – مشکلات تنفسی :

در افراد لاغر اندام ریه ها مرتب اکسیژن کافی را به بدن می رسانند و در این کار حتی هنگام فعالیت های بدنی چندان دچار مشکل نمی شوند ، اما در افراد چاق هنگام فعالیت های بدنی تولید اکسیژن و رساندن آن به بدن با مشکل مواجه می شود و حتی قلب مجبور است با شدت بیشتری فعالیت خود را انجام دهد که در پی آن مشکلات تنفسی بوجود می آید و فرد به نفس نفس زدن می افتد .

14 – نازایی و ناباروری :

چاقی یکی از عوامل نازایی در خانم ها به شمار می رود و برای آقایان نیز مشکل باروری را به همراه دارد که با کاهش وزن مناسب می توان بر این مشکل بزرگ غلبه کرد .

15 – بزرگ شدن قلب :

همانطور که می دانید قلب وطیفه خون رسانی به بدن را بر عهده دارد و مدام در حالت فعالیت و پمپاژ خون است ، زمانیکه وزن طببیعی باشد وظیفه قلب نیز عادی و طبیعی خواهد بود اما زمانیکه وزن افزایش پیدا می کند قلب مجبور است فعالیت بیشتری انجام دهد و خون بیشتری را به بدن برساند که این امر کم کم باعث می شود قلب بزرگتر و از حالت عادی خارج شود که در پی آن فرد چاق دارای یک قلب شل و ضعیف خواهد بود ، البته با کاهش وزن می توان به راحتی مانع این اتفاق شد .

16 – فتق شکم :

فتق شکم به پاره شدن لایه های زیرین پوست شکم گفته می شود و این زمانی اتفاق می افتد که وزن بیش از حد بالا برود و لایه های پوست شکم توان نگه داری وزن در ناحیه شکم را نداشته باشند ،  به این نوع چاقی ، چاقی شکمی یا سیبی شکل گفته می شود ، بهتر است با کاهش وزن اصولی مانع بروز این اتفاق ناگوار شوید .

اگر بیشتر چربی های بدن در ناحیه باسن و پایین تنه قرار بگیرد به علت تشابه فرد چاق به گلابی ، به آن چاقی گلابی شکل گفته می شود و اگر تجمع چربی ها در ناحیه شکم و بالا تنه باشد به آن چاقی سیبی شکل گفته می شود ، این نوع چاقی از بدترین نوع چاقی به شمار می رود و منبع بروز بسیاری از بیماری های خطرناک مانند سرطان کولون است .

حداکثر اندازه مجاز برای دور شکم خانم ها 89 سانتی متر است و این اندازه برای آقایان نهایتا 102 سانتی متر می باشد ، مواظب باشد اندازه دور کمر از این اندازه بیشتر نشود و در حد امکان اجازه ندهید به این محدوده نزدیک شود .

با دو تکنیک ساده به نام اصلاح آداب غذایی و ورزش ساده می توان بر افزایش وزن و چاقی خود غلبه کرد و نیازی به انجام ورزش های سخت و طاقت فرسا نیست ، در ضمن نباید به کاهش وزن موضعی و چربی سوزی در یک ناحیه بدن تمرکز کرد چون نتیجه ای بجز شکست به همراه ندارد .

17 – کاهش طول عمر :

آمارهای پزشکی نشان می دهد که هر 4 کیلوگرم افزایش وزن می تواند یک سال از طول عمر را کاهش دهد ، اگر می خواهید بیشتر عمر کنید از الان به فکر لاغر شدن باشید ، در ضمن می توانید با کاهش وزن سلامتی خود را افزایش دهید به گونه ای که هر کیلوگرم کاهش وزن فشار وارده بر زانو را تا 5 کیلوگرم کاهش می دهد .

آیا سؤالی دارید که بخواهید ما به آن پاسخ دهیم ؟

  • 6 شهريور 1397
  • 320
  • 0

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 2

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

برای اطلاع از آخرین خبرها و پیشنهادات ، ایمیل خود را وارد کنید