عوارض کم خونی در لاغری سریع

 عوارض کم خونی در لاغری سریع

چکیده :

اگر برای کاهش وزن و لاغری سریع از روش های غیر اصولی استفاده کنید ممکن است با مشکل کم خونی مواجه شوید که در این مقاله شما را با مهمترین منابع تآمین آهن غذایی آشنا خواهیم کرد !

اگر می خواهید لاغری سریع را تجربه کنید ، مراقب کمبود آهن در بدن نیز باشید !

 

منابع غذایی آهن - علائم کمبود آهن - لاغری سریع و منابع غذایی آهن - درمان کم خونی

 

با توجه به اینکه بسیاری از افراد را مشاهده می کنیم که خواهان لاغری سریع هستند و از روش های غیر معقول استفاده می کنند و با پشیمانی آن ها همراه بوده است ، تصمیم گرفتیم در این بخش یکی از مشکلاتی که ممکن است در دوران استفاده از برنامه رژیم لاغری بوجود آید مورد بررسی قرار دهیم .

یکی از مشکلات دوران کاهش وزن و لاغری سریع مواجه شدن با فقر آهن است که در این مقاله به علائم ، نشانه ها و مواد غذایی لازم برای جلوگیری از آن اشاره خواهیم کرد .

یک نکته : اگر در حال حاضر وقت چندانی برای مطالعه این بخش ندارید ، می توانید به بخش های پایانی این مقاله مراجعه کنید و خلاصه آن را مطالعه نمایید .

آهن غذایی چیست ؟

آهن غذایی یکی از ماده های معدنی است که برای بدن لازم و ضروری است و برای اینکه بدن عملکرد مناسبی داشته باشد باید مصرف آن را در برنامه غذایی خود قرار دهیم ، ساخت هموگلوبین یکی از مهمترین وظایف و نقش های آهن در بدن به شمار می رود و هموگلوبین خود پروتئینی است که وظیفه دارد به سلول های قرمز خونی کمک تا اکسیژن لازم را به سراسر بدن منتقل کنند ، اگر برنامه رژیم لاغری بدون آهنی داشته باشید و به مقدار کافی از این ماده معدنی دریافت نکنید به مرور زمان و کم کم با کمبود آهن و کم خونی دچارمی شوید .

عوارض کم خونی چیست ؟

کمبود آهن می تواند منجر به بی اشتهایی شود و غذای کمتری میل کنید که در این صورت اگر وزن شما کم شود با عوراض زیادی همراه است در ضمن کمبود آهن باعث خستگی و ناتوانی در بدن می شود که انجام فعالیت های بدنی روزانه و ورزشی را سخت می کند و منجر به بی تحرکی خواهد شد که در نتیجه آن چربی سوزی و لاغری سریع از راه اصولی برای شما سخت می شود و به آسانی نمی توانید وزن خود را کم کنید .

با کمبود آهن در بدن ممکن است دور دهان و گلو دچار زخم شوند که غذا خوردن را برای فرد سخت می کند و می تواند منجر به کاهش وزن ناگهانی شود ، البته این کاهش وزن دائمی نخواهد بود و وزن خیلی سریع به حالت اولیه و یا بدتر از آن برمی گردد ، پس مواظب باشید که در برنامه رژیم لاغری از غذاهای دارای آهن به خوبی استفاده کنید .

اگر احساس می کنید که دچار فقر آهن هستید سعی کنید خودسرانه دارو مصرف نکنید و ابتدا با پزشک مشورت کنید و یا آزمایشات لازم را انجام دهید ، چون مصرف دارو و مکمل های آهن به صورت خودسرانه و بیش از حد معمول می تواند میزان آهن موجود در بدن را بالا ببرد و منجر به آسیب هایی بدتر شود .

همانطور که می دانید بدن به هر کدام از مواد معدنی و اجزاء تشکیل انرژی به اندازه لازم نیاز دارد و نباید بیش از حد نیاز بدن از آن ها استفاده کنید ، البته اگر از تکنیک های طلایی کاهش وزن به خوبی استفاده کنید احتمال بروز مشکلات این چنینی برای شما در حد صفر خواهد بود .

شاید بپرسید برای کم خونی چه بخوریم  ؟

همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید مهمترین منابع غذایی آهن که می توانید برای درمان کم خونی از آن ها استفاده کنید عبارتند از :

گوشت ، تخم مرغ ، غلات کامل مانند نان های سبوس دار ، سبزیجات ، شیر و سایر لبنیات

شما می توانید این منابع مهم را در برنامه رژیم لاغری خود قرار دهید و علاوه بر لاغری سریع و ماندگار مانع کمبود آهن در بدن شوید .

علائم کمبود آهن و کم خونی چیست ؟

در این بخش به تعدادی از علائم کمبود آهن در بدن اشاره می کنیم ، این علائم می توانند هم در دوران لاغری سریع و هم غیر از کاهش وزن بروز یابند و بهتر است همه با آن ها آشنایی داشته باشیم ، این علائم عبارتند از :

1 – خستگی مفرط :
این مورد در خانم ها به گونه ای متفاوت مشاهده می شود و همیشه احساس خستگی خود را به کارهای روزانه و خانه داری نسبت می دهند و زیاد چندان به کمبود و فقر آهن توجه نمی کنند ، اگر خستگی شما از حد نرمال بیشتر است و با ضعف و ناتوانی همراه است و نمی توانید تمرکز لازم را داشته باشید حتما به پزشک مراجعه کنید و یا آزمایشات لازم برای کم خونی و کمبود آهن را انجام دهید .

علاوه بر این موارد اگر هنگام انجام فعالیت های همیشگی زود خسته می شوید و مانند گذشته عمل نمی کنید و به نفس نفس می افتید حتما از کمبود آهن رنج می برید .

2 – پریود های سخت و سنگین در خانم ها :

خانم ها به دلیل عادت های ماهانه خون زیادی را از دست می دهند و باید مصرف منابع آهن بیشتری داشته باشند ، اگر میزان خون از دست رفته نسبت به ماه های قبل بیشتر بود و یا میزان آن بیش از حد معمول باشد باید به پزشک مراجعه کنید ، خانم های جوان به دلیل دوران قاعدگی حدود 2 برابر بیشتر از آقایان به مصرف ماده آهن نیاز دارند و باید آن را جدی بگیرند تا از فقر آهن بخصوص در دوران کاهش وزن در امان باشند .

3 – رنگ پریدگی :
همانطور که در ابتدای مقاله مطالعه کردید آهن در ساخت هموگلوبین نقش دارد و هموگلوبین به سلول های قرمز خون کمک می کند بنابراین اگر میزان آهن در بدن کاهش یابد می تواند در زنگ پریدگی لثه ها و قسمت های داخلی لب ها تأثیر گذار باشد ، اگر متوجه شدید که این بخش ها نسبت به قبل سفیدتر شده اند و رنگ خود را از دست داده اند یکی از علائم کمبود آهن در شما نمایان است .

4 – ریزش مو :

اگر کمبود آهن در بدن کامل شود میزان تولید اکسیژن نیز کاهش می یابد و بدن اکسژن موجود را به قسمت های حیاتی بدن مانند قلب و سایر نقاط بدن هدایت می کند و بنابراین اکسیژن لازم به موها نمی رسد و شروع به ریزش می کنند ، البته در دوران کاهش وزن نیز با ریزش مو مواجه خواهید بود که کم کم این موضوع برطرف می شود و میزان کم ریزش مو نمی تواند نشانه کمبود آهن در بدن باشد ، البته لاغری سریع و بیش از حد مجاز میزان ریزش مو را تشدید خواهید کرد .

برخی از پزشکان میزان ریزش مو از 50 تا 70 تار مو در روز و برخی حتی تا 100 تار مو در روز را نیز عادی می دانند و بیان کرده اند که جای نگرانی نیست .

5 – بارداری :

بارداری از علائم و نشانه های کم خونی نیست و هرگز نمی توان آن را به عنوان یک عوارض بیان کرد ، اما می تواند زمینه ساز فقر آهن غذایی در خانم ها شود ، البته اگر نکات لازم در دوران بارداری و بعد از زایمان را رعایت کنید با این مشکل مواجه نخواهید شد .

خانم های باردار می دانند که جنین برای زنده ماندن و جذب آهن از بدن مادر تغذیه می کند و مادر باید میزان آهن لازم برای هر نفر را تأمین کند ، همچنین در زمان زایمان نیز خون زیادی از دست می دهند و باید آن را به خوبی جبران کنند تا با کمبود آهن مواجه نشود .

6 – استفاده از مواد غیر خوراکی :

برخی از افراد که با کمبود آهن مواجه هستند تمایل به خوردن های غیر خوراکی دارند و گاهی خواهان جویدن و خوردن خاک ، یخ ، گچ و کاغذ هستند ، اینگونه افراد با فقر شدید آهن مواجه هستند و باید برای درمان خود اقدام کنند .

همانطور که مطالعه کردید با خواص آهن و دلیل وجود آن – عوارض و نشانه های کمبود آهن و منابع مهم آهن آشنا شدید ، در پایان یکبار دیگر منابع مهم آهن غذایی را برای شما بیان می کنم تا در دوران کاهش وزن از آن ها استفاده کنید و با مانع شدن بروز فقر آهن ، لاغری سریع را به راحتی و به صورت لذت بخش تجربه نمایید .

برای دانلود رایگان برخی از تکنیک های طلایی کاهش وزن کلیک کنید !

خلاصه و جمع بندی مقاله :

اگر می پرسید برای کم خونی چه بخوریم ؟ بهتر است بدانید مهمترین منابع غذایی آهن که می توانید برای درمان کم خونی از آن ها استفاده کنید عبارتند از :            

گوشت ، تخم مرغ ، غلات کامل مانند نان های سبوس دار ، سبزیجات ، شیر و سایر لبنیات

نشانه های فقر آهن :

 1  – خستگی مفرط

2 – پریود های سخت و سنگین در خانم ها

3 – رنگ پریدگی

4 – ریزش مو

5 – بارداری

6 – استفاده از مواد غیر خوراکی  

عوارض کم خونی و کمبود آهن :

نشانه های فقر آهن را نیز می توان از عوارض های این مشکل قلمداد کرد و بجز آن ها زخم شدن دور دهان و لثه ها – بی اشتهایی – لاغری سریع با بازگشت سریع را نیز می توان به عنوان عوارض های اصلی فقر آهن غذایی در بدن به شمار آورد .

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

برای اطلاع از آخرین خبرها و پیشنهادات ، ایمیل خود را وارد کنید